25 Apr
59. Krakowski Festiwal Filmowy
Napisała Redakcja
Dział Kultura
 
Źródło: PR KKF

 

Krakowski Festiwal Filmowy to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych.

 

Podczas tegorocznej edycji widzowie będą mieli okazję obejrzeć w 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy.

 

26 maja Kijów.Centrum

Ceremonia otwarcia Festiwalu oraz premierowy pokaz filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, z udziałem twórców.

Filmowa opowieść o halnym - jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach.

 

27 maja Aula Akademii Sztuk Pięknych

Ceremonia wręczenia nagrody Smok Smoków za wkład w rozwój światowego filmu animowanego. Otrzyma ją Caroline Leaf, amerykańsko-kanadyjska prekursorka animacji. W programie Festiwalu retrospektywa twórczości laureatki oraz jej master class. 

 

28 maja Małopolski Ogród Sztuki

Inauguracja sekcji „Fokus na Finlandię” oraz pokaz filmu „Bogowie z Molenbeek” w reżyserii Reetty Huhtanen. W sekcji “Fokus na Finlandię” zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Finlandii.

 

1 czerwca Kijów.Centrum

Ceremonia zakończenia Festiwalu i wręczenie nagród.

 

2 czerwca Małopolski Ogród Sztuki

Pokazy filmów nagrodzonych.

 

Ponadto:

Pokazy filmów i spotkanie z Brettem Morgenem, wybitnym amerykańskim dokumentalistą, znanym polskiej i krakowskiej publiczności z głośnego i nagrodzonego Złotym Hejnałem filmu “Cobain: Montage of Heck”.

 

Sekcja Docs+Science to pokazy dokumentów naukowych i spotkania z ekspertami. Hasłem przewodnim tegorocznej sekcji będzie "Odlot", rozumiany zarówno dosłownie - jako podróż w przestrzeń kosmiczną, jak i metaforycznie - jako naukowe odkrywanie tego, co niepojęte.

 

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie pokaz filmów zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego, krakowskiego dziennikarza i filmowca, legendarnego naczelnego “Gazety Krakowskiej” w latach 1980-81.

 

Tradycyjnie czekają nas także pokazy filmów muzycznych wplenerowym Kinie pod Wawelem (“Dźwięki muzyki”), projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach

(„Laureaci festiwali”), najnowsze polskie filmy dokumentalne („Panorama polskiego dokumentu”), najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”), filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”) oraz pokazy Kids&Youth - kino dla młodych.

 

Wzorem ubiegłego roku, widzów zaprosimy także na debaty specjalne wokół festiwalowych filmów przygotowane we współpracy z ekspertami.

 

W trakcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowanych zostanie ponad 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier światowych, międzynarodowych i polskich.  Najlepsze filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane zmierzą się w czterech filmowych konkursach oraz zostaną pokazane w kilkunastu fascynujących sekcjach tematycznych. Już teraz warto zaplanować czas między 26 maja a 2 czerwca i kupić karnet lub akredytację.

 

Dla widzów - karnety

 

Tylko do 10 maja karnety dostępne są w promocyjnych cenach – karnet normalny w cenie 110 zł, karnet ulgowy – 60 zł. Po tym czasie ceny wzrosną do 170 zł i 90 zł. Poza karnetami obejmującymi cały Festiwal, w ofercie znajdują się także karnety dzienne.

 

Karnety będą dostępne online na stronie internetowej Festiwalu, a od 10 maja w kasach kin festiwalowych: Kino Pod Baranami, kino Mikro, Kijów.Centrum, kino Paradox, kino Agrafka.

W czasie Festiwalu wszystkie karnety można kupić w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

 

Szczegółowe informacje o karnetach i biletach: www.krakowfilmfestival.pl/59-kff/bilety-i-karnety.

 

 

Źródło: PR KKF

 

 

 


Kategorie:

Dodaj komentarz


Projekt Studiom4.pl