21 Jul
Rola emolientów w pielęgnacji skóry
Napisała Redakcja
Dział Kosmetyki
 
Źródło: PR Dermedic

 

Emolienty to substancje, które opierają się na lipidach i są skuteczne i bezpieczne w szybkiej „naprawie” bariery naskórkowej.

Czym są emolienty?


Najogólniej do emolientów zaliczamy kremy, emulsje, żele, olejki, lotiony dedykowane skórze suchej i alergicznej, przynoszące ukojenie i ulgę. Emolienty zawierają brakujące lipidy naskórkowe m.in. ceramidy, kwasy tłuszczowe – wnikające do warstwy rogowej i ziarnistej naskórka, uczestniczące w odbudowywaniu bariery skórno-naskórkowej. Preparaty te należy stosować co najmniej dwa, trzy razy dziennie, codziennie nawet gdy objawy skóry suchej ustąpią. Skóra jest tylko na pozór zdrowa i zaprzestanie prawidłowej pielęgnacji może szybko pogorszyć jej stan i przyspieszyć nawrót. Skład emolientów jest tak skomponowany, aby przywrócić skórze odpowiednią miękkość i elastyczność. 

 

Podział emolientów: 

 

- naturalne: roślinne oleje i masła (np. oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, makadamii, wiesiołka, ogórecznika, avocado, masło shea), a także woski naturalne (lanolina, wosk pszczeli), 

- synetyczne: oleje mineralne (np. wazelina, parafina czyli olej parafinowy, cerezyna, wosk mikrokrystaliczny), silikony, niektóre estry.

 

Co wyjątkowego jest w działaniu emolientów ?

 

U osób zdrowych skład lipidów międzykomórkowych jest stały – mniej więcej 40-50% cramidów i 10 -20% nienasyconych wolnych kwasów tłuszczowych. W AZS stwierdza się zaburzenie tych proporcji, co skutkuje m.in. suchością skóry. Małe stężenie ceramidów w naskórku zwiększa przeznaskórkową utratę wody (TEWL), zmniejsza elastyczność naskórka, co zwiększa podatność na mikrourazy i ułatwia wnikanie patogenów. Rolą emolientów jest odbudowa i przywracanie prawidłowej funkcji bariery skórno-naskórkowej. Niezwykle ważnym zadaniem emolientów jest zachowanie odpowiedniej proporcji lipidów oraz utrzymanie TEWL na prawidłowym poziomie.
Z uwagi na zaburzenia składu lipidów i wolnych kwasów tłuszczowych oraz niedobór mocznika w naskórku pacjentów emolienty stanowią podstawę terapi AZS. Właściwie dobrany produkt powinien być bezpieczny, dobrze tolerowany przez skórę, oraz osiągać maksymalne działanie w ciągu 30-60 minut od aplikacji i utrzymywać efekt przez 4-6 godzin. Regularne stosowanie emolientów pozwala na znaczną poprawę stanu skóry, zmniejszenie liczby nawrotów choroby i ograniczenie ilości stosowanych leków. Emolienty należy dobierać indywidualnie biorąc pod uwagę rodzaj i stopień nasilenia zmian, codzienną aktywności i  warunki pogodowe w których przebywa pacjent.

 

Nie tylko smarowanie…

 

Istotnym elementem podstawowej terapii AZS jest odpowiednia kąpiel. Preparaty emolientowe stosowane do oczyszczania ciała i kąpieli usuwają czynniki drażniące (pot, zanieczyszczenia) łagodzą świąd, działają zmiękczająco
i pozwalają lepiej przenikać preparatom nakładanym na skórę. Lekko kwaśne pH wody o temperaturze ok. 27-30 stopni Celsjusza może złagodzić objawy choroby. Do mycia ciała należy wybierać preparaty bez zawartości siarczanów, nie zaleca się preparatów o pH wyższym niż 5,5 oraz zawierających detergenty. Jeśli naskórek jest podrażniony, zdecydowanie należy unikać obecnego w mydłach laurylosiarczanu sodu (SLS). Związek ten działa drażniąco na skórę i jest szeroko stosowanym detergentem o charakterze jonowym. Czas trwania kąpieli nie powinien przekraczać 5 min. Należy unikać gwałtownego i zbyt silnego pocierania ręcznikiem. Niezwykle ważne jest szybkie natłuszczenie skóry, tj. w ciągu 3 minut od zakończenia kąpieli, aby zapobiec parowaniu i wysychaniu naskórka.

 

Dlaczego warto rutynowo stosować emolienty również w pielęgnacji dzieci nie dotkniętych alergią skórną, skórą nadwrażliwą oraz atopią?

 

W przypadku delikatnej skóry maluchów zdarza się, że mogą zareagować uczuleniem na składniki znajdujące się
w dziecięcych produktach drogeryjnych. Emolienty przeznaczone do stosowania od 1.dnia życia w swoim składzie nie zawierają substancji i składników mogących zaszkodzić, co zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień.

 
 
*Materiał powstał we współpracy z dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzką.
 
 
 
 
Źródło: PR Dermedic

Kategorie:

Dodaj komentarz